Zijn de meeste mensen goed of slecht?

Zijn de meeste mensen goed of slecht?

Ben je soms heel wanhopig over de mensheid omdat het lijkt alsof er bijzonder veel meer slechte mensen zijn, dan goede? Zijn wij als mens te egoïstisch? Denken we te veel na over wat we zelf willen? Of denken we zo cynisch over mensen omdat we te veel op het internet zitten? De waarheid is iets complexer dan dat…

Het internet = een eindeloze echo

Iedereen die heel wat tijd online doorbrengt, in chatrooms op fora of gewoon op sociale media zal het gevoel hebben dat de mensheid er serieus op achteruit gaat. Mensen dragen zoveel haat ten opzichte van anderen en kunnen zichzelf soms verbergen in anonimiteit (zelfs op sociale media). Mensen die vaak onder andere mensen komen, buitenshuis en dus niet via het internet, geloven vaker dat mensen wél goed zijn en hun best doen.

Eén van de redenen hiervoor is het echo-effect. Zoekmachines zoals Google leren via algoritmes en AI wat we leuk vinden, niet leuk vinden en waar we op klikken. Daardoor is het eerste wat we zien als we ons scherm aanzetten, dingen die ons interesseren. Op deze manier krijg je vaak mensen te zien met gelijke interesses of meningen online. Goed, denk je? Toch liggen er problemen op de loer.

Bachbloesem Mix 65: Neerslachtigheid

Bachbloesem mix 65 helpt om:

  • de sombere wolken te doen wegtrekken
  • weer zin te krijgen in het leven
  • aandachtiger in het leven te staan
  • je minder zorgen te maken en rustiger te worden
  • geeft moed en energie
  • weer in jezelf te geloven
  • je gevoel van eigenwaarde te verhogen
Klik hier en ontdek Bachbloesem Mix 65

Posters die veilig achter de anonimiteit van hun toetsenbord zitten kunnen makkelijk bepaalde mensen uitkiezen om te bekritiseren, pesten of leugens over te vertellen. Slecht gedrag wordt gedoogd, en de ‘bendevorming’ creëert zo een sneeuwbaleffect, want er sluiten steeds meer mensen aan. Op een bepaald moment kan het lijken alsof de hele planeet bestaat uit kwaadaardige Internet trollen die zitten te wachten op een volgend slachtoffer om uit te kiezen.

Sociale media en 24/24 updates van het nieuws zorgen dat we elk catastrofaal event te zien krijgen. We krijgen het gevoel dat de slechte dingen in de wereld ook in onze eigen straat gebeuren. Dit leidt tot een permanent gevoel van ongemak. Internetgroeperingen die leven op zelfbevestiging en de continue toegang tot slecht nieuws is een toxische combinatie die ons doet geloven dat er meer slechte dan goede mensen zijn.

Negatief vooroordeel

Een andere reden om te geloven dat de meeste mensen eerder slecht dan goed zijn is onze ingebouwd negatief vooroordeel. Dankzij een trekje die we van onze voorouders hebben meegekregen, hebben we meer aandacht voor negatief dan voor positief nieuws. In de oertijd was de sleutel tot overleven om alert te zijn voor gevaar. Vandaag blijven we piekeren over slechte dingen in plaats van ons op het goede te focussen.

Ons negatief vooroordeel zorgt ervoor dat we blijven piekeren over een slechte gebeurtenis of commentaar, zelfs als er veel meer positieve dingen zijn gebeurd. Bijvoorbeeld, stel dat je een leuke dag hebt gehad met vrienden.
Maar gedurende die dag heeft er iemand een commentaar gegeven die je van streek heeft gebracht.
De kans is veel groter dat je daaraan denkt als je aan die dag denkt, en dus zal je de dag eerder als slecht zien, dan als een positieve ervaring.

Hoe kan je negativiteit counteren?

Je moet eraan denken dat dingen zelden zo slecht zijn als je denkt. Onthoud dat onze hersenen natuurlijk ingesteld zijn om slechte dingen op te merken, te verwerken en te herinneren. Maar dit is een overreactie.
Je moet dus een manier vinden om je negatief vooroordeel in balans te brengen met positiviteit. Voel je je overmand door negatieve gedachten? Dan kan Bachbloesem mix 65 helpen om de donkere wolken te verdrijven en je emoties in balans te brengen.

Andere manieren om je negatief vooroordeel in balans te brengen:

  • Leer te herkennen wanneer je gedachten beginnen af te dwalen in een negatieve, vicieuze cirkel. Als je het merkt, doe iets om de cirkel te breken. Zoek en doe een activiteit die voorkomt dat je overanalyseert en piekert. Dat kan alles zijn: Een stevige wandeling of joggen tot vrolijke muziek beluisteren of het huis eens stevig poetsen.
  • Een andere aanpak is om te praten met je negatieve innerlijke stem alsof je met een vriend zou praten. Vraag jezelf: “Wat scheelt er? Ben je gekwetst? Waarom ben je zo boos en verbitterd?”. Leer jezelf te onderbreken op een vriendelijke manier als je merkt dat je in negativiteit vervalt en ga om met jezelf alsof je met een goede vriend zou omgaan.
  • Spendeer minder tijd op nieuwssites of probeer er minder naar te luisteren. Niemand heeft er baat bij om 24/7 met slecht nieuws overladen te worden. Bekijk eenmaal per dag de laatste nieuwtjes – of zelfs eenmaal per week.
  • Leer positieve dingen te appreciëren en te vieren, en aanvaard dat sommige dagen negatiever zijn dan andere. Wees goed voor jezelf; uit al deze zaken kan je leren.

Niets of niemand is helemaal slecht of goed

Niemand is helemaal goed of slecht. Het is veel complexer dan dat: goede mensen kunnen slechte dingen doen, en slechte mensen hebben ook goede kanten of intenties. Je moet je verantwoordelijkheid nemen voor je gevoelens en de manier waarop je reageert op gebeurtenissen. Hoe slechte dingen je leven beïnvloeden, daar heb jij controle over. Leer een accent te leggen op het positieve en apprecieer de goede dingen rondom jou. Hoe meer je je gedachten kan trainen om de ingebouwde negativiteit weg te overmeesteren, hoe gelukkiger je leven zal zijn.


Bronnen:

https://www.psycom.net/negativity-bias

https://markmanson.net/newsletters/mindfck-monday-66?vgo_ee=TsaYq4oqXc1qfn78I2c6ZWQOP8ZXmRzMvz3Yw%2BcA7gI%3D


Marie Pure

Andere artikelen


vakantie-anders-bekeken

Vakantie anders bekeken

De zaligste tijd van het jaar… vakantie. Of, dat zou toch moeten. Helaas loopt het niet altijd als verwacht. Wat kan er fout lopen? En wat doe je eraan?

Lees het volledig artikel

lenteschoonmaak

5 tips bij de lenteschoonmaak!

De lente is in het land en dat brengt ons energie! Sommige van ons keken er al weken naar uit, maar nu is het eindelijk zover. De langverwachte lente is in het land. Weg met de winter! 

Lees het volledig artikel

Musturbeer jij te veel

Musturbeer jij te veel?

Lijd jij aan een aandoening die gekend is als “Musturbatie”? Deze term werd voor het eerst gebruikt in de jaren 50 door psychotherapeut Albert Ellis en beschreven als een manier waarop een negatieve innerlijke stem onze gedachten beïnvloedt en ons slaat met woorden als “moet (must)”, zou moeten en zal moeten.

Lees het volledig artikel

Hoe je jouw waarde bewijst

Hoe je jouw waarde bewijst

Heb je het gevoel dat iedereen je waarde als vanzelfsprekend beschouwt? Of het nu overwerken is op het werk om nog iets klaar te krijgen, of een speciale maaltijd voor je partner klaarmaken, het is fijn om validatie en appreciatie te krijgen wanneer je extra moeite hebt gedaan. Het lijkt alsof mensen het niet merken, je voelt je alsof niemand je waardeert.

Lees het volledig artikel

digibesitas

Het tijdperk van digibesitas

Digibesitas is een nieuwe term die de wereld is ingestuurd door de Gentse professor De Marez na onderzoek over het gebruik van digitale media

Lees het volledig artikel

Al eens aan yoga gedacht? De voordelen van yoga

Al eens aan yoga gedacht? De voordelen van yoga

Al eens aan yoga gedacht? Het uitoefenen van yoga biedt veel voordelen. Het is een holistische praktijk die voordelig is op fysiek, emotioneel en mentaal vlak.

Lees het volledig artikel

Gaat alles te snel voor jou

Gaat alles te snel voor jou

Ben je bezorgd dat de wereld te snel verandert? Dan ben je niet alleen: de technologie ontwikkelt zich voortdurend, en het is een uitdaging om met alles mee te zijn. Veel mensen – niet alleen de oudere generatie – zijn daarom angstig dat ze achterop zullen geraken.

Lees het volledig artikel

Wat doe je als de passie in je relatie is verdwenen

Wat doe je als de passie in je relatie is verdwenen?

Waarom voel je vlinders aan het begin van een nieuwe romance, en hoe kun je de vlam in een langdurige relatie brandend houden als de eerste vonk begint te vervagen? Aan het begin van een nieuwe relatie ben je echt helemaal in de wolken met dat ‘first-date’ vlindergevoel in je buik. 

Lees het volledig artikel

langer-werken

Langer werken… maar hoe? Steeds meer langdurig ziek...

Het gespreksonderwerp dat de laatste tijd op de werkvloer heel vaak wordt aangesneden, is ongetwijfeld de pensioenleeftijd die behoorlijk is opgetrokken. Dat we langer moeten werken, daar is quasi iedereen van overtuigd. Maar of we het zien zitten om langer te werken op de manier zoals we nu bezig zijn, is een ander paar mouwen.

Lees het volledig artikel

Hoe help ik mijn kind zijn dromen te verwezenlijken

Hoe help ik mijn kind zijn dromen te verwezenlijken

De verbeelding van kinderen kent geen limiet en hun dromen zijn een mix van hoop en fantasie, de werkelijkheid en magische wereld, het onmogelijke en haalbare.

Lees het volledig artikel

Krijg gratis advies voor jouw probleem

Ben je niet zeker welke Bachbloesems jou kunnen helpen? Neem vrijblijvend contact op met Tom en krijg gratis persoonlijk advies.

tom vermeersch
Tom Vermeersch

Ja, ik wil gratis advies

Nee, dank je. Ik zoek het zelf wel uit....